Úpadek Sberbank

29. 8. 2022

Dne 26.08.2022 vydal Městský soud v Praze usnesení, kterým zjistil úpadek společnosti Sberbank CZ a prohlásil na její majetek konkurs. Prohlášení konkursu má významný dopad na způsob vymáhání pohledávek věřitelů.

Věřitelé, jejichž pohledávky nevyplývají z účetnictví Sberbank, musí své pohledávky přihlásit u soudu do dvou měsíců ode dne prohlášení konkursu. 

Pohledávky věřitelů, které vyplývají z účetnictví Sberbank, se ke dni prohlášení konkursu pokládají automaticky za přihlášené. Takto přihlášení věřitelé obdrží do 60 dnů ode dne prohlášení konkursu od insolvenčního správce oznámení o prohlášení konkursu a informace ohledně zjištěné výše jejich pohledávky. Pokud věřitel nesouhlasí s výší nebo charakterem pohledávky, může u insolvenčního správce uplatnit písemnou námitku. I těmto věřitelům však lze doporučit, aby svou pohledávku přihlásili, pokud od insolvenčního správce neobdrží oznámení o prohlášení konkursu ani s blížícím se koncem šedesátidenní lhůty.

Všem věřitelům proto na začátek doporučujeme, aby si ověřili, zda jejich pohledávka skutečně vyplývá z účetnictví Sberbank CZ. Tato informace je zveřejněna ve veřejně dostupném insolvenčním rejstříku (úpadek Sberbank CZ) v oddíle A, položka 56: https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=E45E37BF17DBE631E05333F21FAC736E.

Pokud máte jakékoliv dotazy či potřebujete poradit s konkrétní pohledávkou, neváhejte se na nás obrátit např. prostřednictvím formuláře v sekci Kontakty.

Další aktuality

Digitalizace stavebního řízení

Nedílnou součástí nové koncepce stavebního práva je také digitalizace stavebního řízení. K té má dojít vytvořením tzv. Portálu stavebníka. Jedná se o základní rozhraní pro digitální komunikaci se státem v oblasti…

Neúčinné právní jednání dlužníka v úpadku

V poslední době přibývá klientů, kteří se na naši kancelář obracejí s žádostí o pomoc v případě, kdy se na ně obrátil insolvenční správce s tím, aby vydali do majetkové podstaty dlužníka plnění,…