Účetní závěrka a její anonymizace

18. 1. 2023

V jednom z našich minulých příspěvků zmiňujeme, že mnohé společnosti svou povinnost zakládat účetní závěrku do sbírky listin obchodního rejstříku neplní. Jedním z důvodů bývá, že považují údaje v účetní závěrce za natolik citlivé, že by mohly poskytnout výhodu svým konkurentům. Dalším důvodem může být i poškození dobrého jména společnosti. Tím se ovšem vystavují riziku uložení sankce ze strany rejstříkových soudů.

Problém citlivosti údajů v účetní závěrce řešil Nejvyšší soud v nedávném rozhodnutí. Ten připustil, že v určitých případech mohou společnosti zveřejnit účetní závěrku ve sbírce listin bez vybraných údajů a tyto začernit.

Aby mohlo dojít k oprávněné anonymizaci, musí být ovšem zveřejnění takových údajů způsobilé přivodit společnosti újmu. Nejvyšší soud bohužel dále nerozvádí sousloví „způsobilé přivodit újmu“ a ponechává na společnostech, aby svůj postoj k anonymizaci konkrétních údajů případně obhájili. Společnosti tedy musí být v tomto ohledu opatrné a být schopny odůvodnit nezveřejnění určitých údajů obsažených v účetní závěrce.

V případě zájmu o konzultaci ve věci obchodního práva se na nás neváhejte obrátit prostřednictvím záložky Contact.

Další aktuality

Zrušení spoluvlastnictví k obchodnímu podílu

Nejvyšší soud se v nedávném rozsudku ze dne 09.07.2024, sp. zn.  27 Cdo 2853/2023 zabýval otázkou, zda je možné při zrušení spoluvlastnictví k obchodnímu podílu takový podíl rozdělit mezi spoluvlastníky bez souhlasu…

Zkrácení doby oddlužení

Úvod Jednou z významných aktuálních změn v legislativě je novela insolvenčního zákona. Ta přináší především zásadní úpravu v procesu oddlužení. Novelu schválil Parlament v červnu a červenci tohoto roku a dne 23.07.2024…