Zkrácení doby oddlužení

30. 7. 2024

Úvod

Jednou z významných aktuálních změn v legislativě je novela insolvenčního zákona. Ta přináší především zásadní úpravu v procesu oddlužení. Novelu schválil Parlament v červnu a červenci tohoto roku a dne 23.07.2024 byl návrh zákona podepsán prezidentem. Očekávaná účinnost je pak v nejbližších následujících měsících.

Oddlužení je proces, jehož cílem je pomoci především fyzickým osobám, kteří se ocitli v neschopnosti splácet své závazky, dosáhnout finančního znovuoživení. Jedná se o klíčový nástroj insolvenčního práva, jehož hlavním cílem je nalézt rovnováhu mezi potřebou dlužníka znovu získat finanční stabilitu a ochranou práv věřitelů, kteří by měli dostát uspokojení svých pohledávek. Proces oddlužení zpravidla zahrnuje splátkový kalendář, během kterého dlužník musí splatit určitou část svých závazků v průběhu několika let.

Nově 3 roky

Jedním z klíčových bodů nové úpravy je zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky. Novela v tomto směru implementuje především směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1023 ze dne 20. června 2019.

To znamená, že lidé, kteří jsou předlužení, budou moci rychleji dosáhnout finanční stabilizace a nového začátku. Cílem této změny je nejen zjednodušení a urychlení celého procesu oddlužení, ale také větší motivace dlužníků k aktivnímu řešení jejich finančních problémů a jejich snazšímu návratu do běžného ekonomického a společenského života. Novela by měla přispět také ke zvýšení efektivity insolvenčního řízení a přinést vyšší míru spravedlnosti pro všechny zúčastněné strany.

Hranice minimálního uspokojení pohledávek věřitelů zrušena

Původní minimální hranice uspokojení věřitelů v rozsahu 30 % se novelou ruší. Výše splátky a uspokojení věřitelů bude především na určení a posouzení insolvenčního soudu. Ten bude přihlížet k možnostem, schopnostem a majetkovým poměrům dlužníka, tzn. k potenciálu možného příjmu. V některých případech tak může uspokojení přesáhnout i původní hranici 30 %, bude-li k tomu potenciál na straně dlužníka.

V reakci na obavy ze zneužívání zkrácené doby oddlužení zavádí novela změny v povinnostech dlužníků. Dlužníci budou muset každé 3 měsíce (na rozdíl od dosavadních 6 měsíců) předkládat insolvenčnímu soudu přehled svých příjmů, aby bylo možné ověřit, zda dosahují adekvátní mzdy nebo jiných příjmů a zda tento svůj finanční příjem odpovídajícím způsobem využívají. Bude tak kladen větší důraz na proaktivitu dlužníků a jejich příjmový potenciál.

Závěr

Je zřejmé, že na jedné straně může tato novela přinést úlevu těm, kteří se ocitli v předlužení a umožnit jim rychlejší návrat k finanční stabilitě. Na druhé straně však vyvolává nejistotu ohledně možného zneužívání systému a potenciálních negativních dopadů na věřitele. Až praxe ukáže, zda tato změna skutečně přispěje k pozitivnímu posunu v řešení insolvencí v České republice.

V případě zájmu o konzultaci v oblasti insolvenčního práva využijte záložku Kontakt.

Proč KODAP legal?

Kromě právních služeb Vám můžeme zajistit díky spolupráci se skupinou KODAP také služby z oblastí daní, účetnictví či auditu.

Na odbornou úroveň naší práce klademe ty nejvyšší nároky a za kvalitu své práce ručíme. Věnovat se Vám bude vždy právník s patřičnou zkušeností a specializací.

Díky početnému týmu jsme schopni na Vaše požadavky reagovat prakticky okamžitě. Práci organizujeme vždy podle Vašich potřeb.

Nabídneme Vám takové právní řešení, kterému budete rozumět. Zákony umíme přeložit do lidské řeči.

Se všemi jednáme vždy poctivě a férově. Hledáme to nejefektivnější řešení pro business a klienty nikdy neženeme do zbytečných sporů. Zakládáme si na dodržování etického kodexu advokátů.

Vážíme si Vaší důvěry a zakládáme si na přísném dodržování advokátní mlčenlivosti. U nás jsou Vaše informace v bezpečí.

Advokátů
0
Let zkušeností
0
Spokojených klientů
0 +
Maximální reakční doba
0 hod

Napište nám

Další aktuality

Případová studie – Due diligence

Klient Obrátil se na nás klient, soukromá obchodní společnost zabývající se investováním do jiných společností, s žádostí o zajištění celého právního a daňového procesu nákupu české společnosti s ručením omezeným za nižší…

Případová studie - napadení změny ÚP

Náš klient, soukromá společnost, plánoval na svých pozemcích výstavbu několika rodinných a jednoho bytového domu. K jeho překvapení ovšem obec přistoupila ke změně územního plánu, kterou se zastavitelnost a využitelnost pozemků…